Denizli Merkezli 6 İlde Dolandırıcılık Operasyonu

08 Mart 2019 2.640 0

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Denizli merkezli 6 ilde 75 şahsa yönelik düzenlenen dolandırıcılık operasyonunda, 7 şahıs Adli Kontrol Şartıyla serbest bırakılırken, 6 şahıs tutuklandı.

Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar doğrultusunda Alman vatandaşlarını bilgisayar ortamında kurulu bir program aracılığı ile Almanya’dan aranıyormuş gibi arayarak, vatandaşları büyük miktarda maddi zarara uğratarak mağdur ettikleri,  ülkemizin ve halkımızın itibarını uluslararası düzeyde zedeleyerek suç örgütü faaliyetleri kapsamında Nitelikli Dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştiren şahıs ve organizasyonlara yönelik operasyon yapıldı. Şüpheli şahısların yakalanması amacıyla Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde soruşturma kapsamında operasyonel çalışmalara başlanıldı.

Almanya’da Call Center (Çağrı Merkezi) kurarak bu şirket aracılığı ile dolandırıcılık faaliyetini yaptıkları ve Alman hükümeti tarafından bu şirketin kapatıldığı  şirket sahiplerinin ve şirketin banka hesaplarına el konulduğu aynı zamanda Türkiye’de şubesi olan Call Center (Çağrı Merkezi), buradan Almanya’da yalnız yaşayan yaşlı Alman vatandaşlarını çağrı merkezi aracılığı ile aratıp “Türkiye ‘den para kazandınız” veya “Şu model araba kazandınız” diyerek telefon ettirdikleri ve bunları almak için yüksek miktarda para havaleleri göndertildiği, bu yolla yüklü miktarda para kazanıldığı belirlendi. Mağdurların şikayetleri üzerine şikayetler artınca yeni sistemler geliştirerek özellikle şikayet edenleri ikinci kez dolandırarak mağdur vatandaşlara bu kez de “istenmeyen telefonları önleme cihazı” satarak aslında işe yaramayan bu aletleri kişi başına 100 Euro alarak sattıkları bilgileri elde edildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda suç örgütünce kimlik ve iletişim bilgileri temin edilen Alman vatandaşı şahısların, Denizli ve Adana’da faaliyet gösteren çağrı merkezlerinde ki örgüt üyelerince arandıkları tespit edildi. Mağdurlara ikramiye kazandıkları belirtilerek, vergi ödemesi adı altında ödeme yapması istenildiği ve örgüt yöneticisi banka çalışanının belirlemiş olduğu hesaplara mağdurlar tarafından gönderilen paraların yine banka çalışanı tarafından örgüte aktarıldığı belirlendi.

 

Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Yönetmek, Üye Olmak ve Örgüt Faaliyetleri Kapsamında Nitelikli Dolandırıcılık suçlarından yürütülen planlı operasyonel soruşturma kapsamında toplam 75 şahsa yönelik Denizli merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Afyonkarahisar’da da ikamet ettikleri tespit edilen şüpheli şahısların yakalanmasına yönelik 28 Şubat günü eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulan ve uluslararası faaliyet gösterdiği anlaşılan şüpheli şahısların ikametlerinde çok sayıda dijital materyal ile doküman ele geçirildi. Ele geçirilen suç unsuru deliller üzerinde yapılan ön incelemede;

-Alman vatandaşlarının isim, telefon ve doğum tarihlerinin yazılı bulunduğu dökümanlar,

– Euro para birimiyle yazılı meblağların olduğu fatura ve dokümanlar,

-Defterler içerisinde çok sayıda yabancı ülke banka hesap numaraları,

– Türk vatandaşlarına ait nüfus cüzdanları ve fotoğraflarının olduğu,

– İnşaat ve iletişim şirketleri adına Almanya adreslerine kesilmiş faturalar,

– Almanca yazılı ve müşteriler ile konuşurken  çağrı merkezi çalışanlarının konuşma metni olarak metin belgesi olduğu değerlendirilen matbu metinler,

– Alman vatandaşları ile görüşen kişinin adı ve kullanıcı ismi, müşteri ismi, adresi, telefon numarası, elektrik ve gaz abone numaraları ve banka ıban numaraları olan listeler ele geçirildi.

Denizli başta olmak üzere 6 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda yakalanan 46 şüpheli şahıs hakkın da Ekonomik Çıkar Sağlamak Amacıyla Suç Örgütü Kurmak Üye Olmak ve Nitelikli Dolandırıcılık suçlarından adli işlem yapılarak şahısların ifadeleri alındı. Operasyon kapsamında yakalanan 18 şüpheli şahıs Denizli C.Başsavcılığı talimatı ile gözaltına alındı. Adli mercilere sevk edilen 6 şahıs tutuklandı,  7 şahıs ise Adli Kontrol Şartıyla serbest bırakıldı.

No tags for this post.

The post Denizli Merkezli 6 İlde Dolandırıcılık Operasyonu appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam