Çöpe Değil Toprağa Atın

22 Ocak 2018 41 0


DOSEV, yaz mevsimi süresince ”Çöpe Değil Toprağa At ” sloganıyla topladığı üç çuval meyve çekirdeğini pazar günleri yürüyüş rotaları üstündeki uygun alanlarda toprakla buluşturuyor.

Denizli’nin en köklü doğa yürüyüş ve gezi gruplarından olan Dosev, üyeleri yaz aylarında sosyal paylaşım sitelerinden duyuru yaparak Denizli halkından topladıkları 3 çuval dolusu çeşitli meyve çekirdeklerini pazar günleri doğa yürüyüşü rotaları üstündeki uygun alanlarda toprakla buluşturmaya devam ediyor. Konu ile ilgili konuşan dernek başkanı Ümit Şıracı meyve çekirdeklerini çöpe atmaya kıyamadığını ve böyle bir çalışmaya başladığını, “Meyve çekirdekleri çöp değildir diyerek yaz boyunca yediğimiz tüm meyvelerin çekirdeklerini biriktirdik. Kendi yediklerimizin dışında apartmanımızda, çevremizde kim varsa tüm meyve çekirdeklerini atmamalarını rica ettim ve 3 çuval meyve çekirdeği oldu. Kasım ayından itibaren her pazar doğa yürüyüşümüze katılanlara bu çekirdeklerden birer torba dağıtıp, 5-10 santim toprak açıp içerisinde bu meyve çekirdeklerini gömmelerini istiyoruz ve ‘ya tutarsa’ diyoruz. Baharda bunların meyve ağacı olarak doğada bulunmasını bekleyeceğiz. Biriktirdiğimiz meyvelerin içerisinde şu anda şeftali, kayısı, badem, kiraz, vişne var” Gömdüğünüz çekirdeklerden “bir tek fidan” çıksa bile kardasınız. Herkesin sizin gibi yaptığını düşünün. Binlerce ağaç olur. Kısacası yediğiniz her meyvenin çekirdeğini ziyan – zebil etmeyin. Biriktirin, çöpe atmayın. Bir yerlere gömün.

Kirlenen, yeşilliği git gide azalan” çevrenize bir katkınız olsun. Hiç sevmediğimiz, kızdığımız kargalar bile yedikleri meyvelerin bir kısmını toprağa bırakıp canlanmalarını sağlıyorlar. Kuşlar yedikleri tohum ve çekirdekleri dışkıları ile başka yörelere bırakıp doğayı koruyorlar.

Biz ne yapıyoruz?

Sincaplar durmadan, “meşe palamutlarını, cevizleri ve fındıkları” bir yerlere gömerlermiş. Kışa hazırlık yaparlarmış. O kadar çok çekirdek gömerlermiş ki, sadece en son gömdükleri akıllarında kalırmış. Diğer gömdükleri, çimlenir ağaç olurmuş. Biz sincap kadar olamayacak mıyız? Deneyelim bakalım. Yaptığımız işi çocuklarımıza da öğretelim. Yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini toprağa gömelim. Yeni ağaçların oluşmasına katkıda bulunalım. Ne kaybederiz? Hiçbir şey kaybetmeyiz. Çok şey kazanırız.” Dedi.

Bundan sonrada yaz aylarında meyve çekirdeklerini toplamaya devam edip yürüyüşlerinde toprakla buluşturmaya devam edeceklerini söyleyen Şıracı, herkes böyle yaptığı takdirde ormanların ağaç çeşitliliğinin artacağını ve bu sayede ormanlarımızdaki hayvan çeşitliliğinin de gelişeceğini dile getirdi.

No tags for this post.

The post Çöpe Değil Toprağa Atın appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam