Çamlık’ta Ölü Bulunan Gencin Dramatik Hikayesi

14 Ocak 2019 113 0

[ad_1]

Çamlık Mesire alanında başına poşet geçirilmiş halde cesedi bulunan 27 yaşındaki Nevzat Atik’in kim olduğu ortaya çıktı. Atik’in yürek burkan hikayesini Oda Tv yazarı Müyesser Yıldız, köşe yazısına taşıdı.

6 Ocak 2019 tarihinde, Çamlık mesire alanında, Nevzat Atik’in (27) başına poşet geçirilmiş haldeki cesedi bulunmuştu. Yanında bulunan tüpten çakmak gazı soluduğu sanılan Nevzat Atik’in cesedinin donmuş olmasından akşam saatlerinde yaşamı yitirdiği üzerinde durulmuştu. Oda tv’den Müyesser Yıldız, köşe yazısında hayatını kaybeden Nevzat Atik’in 15 Temmuz gecesi Kara Harp Okulu’ndan, Genelkurmay’a götürülen öğrenciler arasında olduğunu yazdı. Atik’in FETÖ soruşturması kapsamında yargılanıp beraat ettiği ortaya çıktı.

Yıldız köşe yazısında Atik’in cenazesine katılan arkadaşlarının, Atik’in beraat etmesine rağmen hep dışlandığını ve çevre illerde otellerde garsonluk yaptığını anlattıklarını aktardı. Atik’in intihar edecek bir yapısı olmadığını “Dayanamadı, intihar etti” diye düşündüklerini  söyleyen arkadaşları, sigara kullanmayan biriyken, yanında çakmak bulunması, başında poşet olması soru işaretlerine yol açtığını aktardı. Henüz adli tıp raporunun açıklanmadığı olayla ilgili akıllarda soru işaretleri olduğunu yazan Yıldız, Atik’in bir arkadaşının yazdığı notu yazısında paylaştı.

Atik’in arkadaşı yazdığı notta şu sözlere yer verdi:

“30 Ağustos 2016’da teğmen olacaktı Nevzat. 15 Temmuz’da komutanları tarafından öğrenci arkadaşları ile birlikte Kara Harp Okulu’ndan helikoptere bindirildi. Okul bombalanıyordu, okul güvensizdi. Daha güvenli bir yere götürüldüklerini sanıyorlardı. Komutanları öyle söylemişti. Genelkurmay binasının ortasına, ateşin içine attılar hepsini. Korkmuşlardı. Polisle iletişime geçtiler, kandırıldık dediler, polise sığındılar. 16 Temmuz sabahı gözaltına alındılar, apar topan Sincan Cezaevi’ne atıldılar. Ben suçsuzuz dedi Nevzat, duymadılar. 19 ay süren yargılama sonunda 7 Şubat 2018’de beraat etti. 19 ay boyunca 15 günde bir yalnızca 10 dakika duydu sevdiklerinin sesini, yalnızca 35 dakika görebildi onları, görebilirse. 19 ay sonra dışarı çıktı Nevzat. Subay olacak adam, işsizdi. Askeri okullar kapatılmış, sözleşmesi fesh edilmiş, çok sevdiği mesleği elinden alınmıştı. Hayata tutunmaya çalıştı, ama başaramadı. 6 Ocak 2019’da cansız bedeni bulundu. Aklındaki ‘Ne olacak bizim halimiz?’ sorularıyla, içindeki sıkıntılarla, sırlarıyla gitti Nevzat!”

Müyesser Yıldız’ın köşe yazısının tamamı şu şekilde:

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve “SUTASAK- Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma” olarak bilinen davada, 15 Temmuz gecesi Kara Harp Okulu’ndan, Genelkurmay’a götürülen öğrenciler ile burada subaylık eğitimi gören kursiyerler yargılanmıştı. 164 sanıktan 156’sı öğrenciydi. Bunların da 100’ü 2-3 aydır burada eğitim gören kursiyerlerdi. Ağustos ayında teğmen olacaklardı.

Sadece 3 celse yapılan, 7 Şubat 2018’de sonuçlanan davada, sanıklardan 4’ü ağırlaştırılmış müebbet, 60’ı müebbet hapis cezasına çarptırılırken, 100 kursiyer hakkında beraat kararı verilmişti.

Müebbet hapis cezasına çarptırılan 60 sanıktan 56’sı da öğrenciydi. Duruşmada, Genelkurmay’daki mescidin imamı, öğrencilerin o gece mescide sığındığı, buradan hiç çıkmadan korku içinde bekledikleri yönünde ifade verdiği halde bu cezaya çarptırıldılar. Gerekçe, mesela kardeşinin telefonunda ByLock çıkması veya ana-babasının Bank Asya’da hesabının olmasıydı.

Bu durumda darbeden değil de örgüt üyeliğinden ceza almaları gerekiyordu, değil mi? Ama öyle olmadı. Çünkü gerek bugün Yargıtay üyesi olan bir Savcı tarafından hazırlanan iddianamede, gerekse de yargılama aşamasında, “örgüt üyeliğinden” cezalandırma talebinde bulunulması unutulmuştu!..

Davanın başka detaylarına girmeden, beraat edenlerin durumuna dönelim.

Mahkeme, “Okuldaki tüm kursiyer subayların rütbeli askeri personel tarafından toplanıp, ‘okulun artık güvenli olmadığı ve güvenli bölgeye tahliye edilecekleri’ söylenerek, 15’er kişilik gruplar halinde helikopterle saat 02.00-03.00 saatleri arasında Genelkurmay kışlasına götürüldüklerini, ayrıca kursiyerlerin büyük bölümünün silahında şarjör dahi bulunmadığını” vurgulayarak, bu kararı verdi ve hepsi aynı gün tahliye edildi.

Dosya İstinaf Mahkemesi’ne gitti. 19. Ceza Dairesi, başvuruyu kabul edip, davanın duruşmalı görülmesini kararlaştırdı. Karar, taraflara tebliğ edilirken, Sincan’dan önce Aralık, ardından 7-15 Ocak 2019 tarihleri için duruşma salonu istendi. Sanıklar ve avukatları bu duruşmaya hazırlanırken, birden bire İstinaf Mahkemesi’nin temyiz başvurusunu “esastan” reddedip, 64 sanığın cezasını onadığı açıklandı.

İstinafın kararında, beraat eden 100 kursiyerin durumuna ilişkin bir bilgiye yer verilmedi. Beraatler onandı mı bozuldu mu, dosyaları ayrıldı mı ve yeniden yargılama olacak mı olmayacak mı, halen belirsiz.

Davayı burada noktalayıp, bazı internet siteleri ve birkaç gazetede yer alan bir habere geçelim.

“Denizli’de korkunç olay! Ormanda başına poşet geçirilmiş halde bulundu… Ormanda vahşet: Kar topu oynamaya gelenler buldu… Denizli’de bir kişi ormanda ölü bulundu…” başlıklarıyla aktarılan Anadolu Ajansı mahreçli haber şöyleydi:

“Denizli’de bir kişi ormanda başına poşet geçirilmiş şekilde ölü bulundu. Çamlık Parkı’na kar topu oynamaya gelenler bir ağaca yaslanmış halde hareketsiz bir kişiyi görünce durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, yaptıkları kontrolde Nevzat Atik’in (27) hayatını kaybettiğini belirledi. Yapılan incelemede, başına poşet geçirilmiş Atik’in yanında çakmak bulundu. Cumhuriyet savcısının incelemesinin ardından, Atik’in cesedi kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Pamukkale Üniversitesi Hastanesi morguna gönderildi.”

Nevzat Atik, Pazartesi günü toprağa verildi. Cenazesine birlikte hapis yatıp, birlikte beraat ettiği birkaç arkadaşı katıldı.

Anlattıklarına göre, beraat ettiği halde hep dışlanmış, “FETÖ’ü, darbeci” gözüyle bakılmış… Civar illerdeki otellerde garsonluk yapmış… İş isterken, durumunu gizlememiş…

Önce, intihar edecek bir yapısı olmadığı halde “Dayanamadı, intihar etti” diye düşünmüşler… Ama sigara kullanmayan biriyken, yanında çakmak bulunması, başında poşet olması soru işaretlerine yol açmış…

Şimdi herkesin adli tıptan gelecek raporun sonucunu beklediğini belirtip, bu drama bir arkadaşının şu notuyla dikkat çekmekle yetinelim:

“30 Ağustos 2016’da teğmen olacaktı Nevzat. 15 Temmuz’da komutanları tarafından öğrenci arkadaşları ile birlikte Kara Harp Okulu’ndan helikoptere bindirildi. Okul bombalanıyordu, okul güvensizdi. Daha güvenli bir yere götürüldüklerini sanıyorlardı. Komutanları öyle söylemişti. Genelkurmay binasının ortasına, ateşin içine attılar hepsini. Korkmuşlardı. Polisle iletişime geçtiler, kandırıldık dediler, polise sığındılar. 16 Temmuz sabahı gözaltına alındılar, apar topan Sincan Cezaevi’ne atıldılar. Ben suçsusuz dedi Nevzat, duymadılar. 19 ay süren yargılama sonunda 7 Şubat 2018’de beraat etti. 19 ay boyunca 15 günde bir yalnızca 10 dakika duydu sevdiklerinin sesini, yalnızca 35 dakika görebildi onları, görebilirse. 19 ay sonra dışarı çıktı Nevzat. Subay olacak adam, işsizdi. Askeri okullar kapatılmış, sözleşmesi fesh edilmiş, çok sevdiği mesleği elinden alınmıştı. Hayata tutunmaya çalıştı, ama başaramadı. 6 Ocak 2019’da cansız bedeni bulundu. Aklındaki ‘Ne olacak bizim halimiz?’ sorularıyla, içindeki sıkıntılarla, sırlarıyla gitti Nevzat!..”

Köşe yazısının tamamı:

https://odatv.com/ormanda-basina-poset-gecirilmis-halde-olusu-bulunan-genc-kimdi–13011912.html

No tags for this post.

The post Çamlık’ta Ölü Bulunan Gencin Dramatik Hikayesi appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ