BUONGİORNO PAPA

05 Şubat 2018 33 0


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katoliklerin Ruhani Lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco ile bir araya geldi. Ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın hazır bulundu.

Papa, Apostol Sarayı’nda, konuklarını ağırladığı Kütüphane Salonu’ndaki görüşme öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kapıda karşıladı. İtalyanca “Buongiorno”diyen Papa’ya, Cumhurbaşkanı Erdoğan da “How are you” sözleriyle karşılık verdi.

Papa Francesco ile önce Cumhurbaşkanı Eroğan ve eşi Emine Erdoğan ardından da Bakan Zeybekci tokalaştı. Papa’nın yanındaki tercümanlar Zeybekci’yi Ekonomi Bakanı olarak tanıttı.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Erdoğan, “Son derece dostane bir havada gerçekleşti”dedi. Erdoğan ile Papa görüşmede, Kudüs’ün, BM kararları ve uluslararası hukuk tarafından belirlenmiş statüsünün muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladılar.

HEDİYE VERDİLER…

Görüşmeden sonra Erdoğan, Papa’ya eski İstanbul’u 24 parçada tasvir eden minyatür İznik çinisi ile Mesnevi’nin İtalyanca ve İngilizce baskılarını hediye etti. Papa da Erdoğana, üzerinde barış meleğini, şeytanı boğarken tasvir eden bir madalyonu, Bu madalyon, barış ve adalete dayalı bir dünyayı temsil ediyor ifadesiyle hediye etti.Papa ayrıca, Vatikandaki Aziz Petrus Bazilikasını 1600lü yıllarda gösteren bir gravür ile ekonomik adaletsizlik ve çevre sorunları hakkında yayımladığı genelgesi Laudato Siyi ve Dünya Barış Günü için bu yıl yayımladığı göçmenler ve mülteciler temalı mesajı da hediye etti. Erdoğan ve Papa, sunulan hediyeler hakkında birbirlerine bilgi verdi.

No tags for this post.

The post BUONGİORNO PAPA appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam