Buldan Yavaş Şehir’e Aday

10 Haziran 2019 157 0

Buldan’a koruma altına alınan 164 ev ile 32 sokakta restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Buldan’ın adım adım Cittaslow’a (Yavaş Şehir) ilerlediğini kaydeden Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Buldan, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Yavaş Şehir kriterlerini taşıyor” dedi.

Buldan’da Selcuklu, Osmanlı hatta Rum mimari özelliğini günümüze yansıtan, 10’un üzerinde farklı mimari özelliğe sahip 164 ev, 32 sokak, 2007 yılında koruma altına alındı.Son 12 yılda, Eski Hükümet Konağı, Cezaevi, Halk Evi, Postane Binası,Beyler Konağı, Zehrenti Evi, Tarakçı Evi, Tarihi Beyler Evi’nin, Hattat Asımlar Evi’nin, Behçet Uz Konağı gibi 10’larca evin restorasyonu tamamlarak Buldanlıların hizmetine sunuldu. Ayrıca,koruma altına alınan 32 sokaktan projesi hazırlanan 7’sinde Sokak Sağlamlaştırma çalışmaları hızla devam ediyor.

Buldan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Ekrem Uludağ, Peyzaj Teknikeri-Restoratör Zeliha Akyol ve Hande Cirit Künar’dan oluşan restorasyon ekibinin denetiminde gerçekleştirilen Sokak Sağlamlaştırma çalışmalarını yerinde inceleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik,çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Dokuma pazarı sokağının güney ve kuzey cephesi ile Beyler Sokağında Sokak Sağlamlaştırma çalışmalarının tamamlandığını açıklayan Başkan Şevik,”2007 yılında koruma altına alınan 32 sokaktan 7’si için projelemizi hazırlamıştık. Projesi hazır olan, Semerci Sokakta çalışmalar devam ediyor. Fetciler, Türkmenoğlu, Tavacı, Yeşildere Mahallesi, Paşalar Hanı Sokaklarında da çalışmalarımız en kısa zamanda başlayacak” dedi.

Buldan, Cittaslow’a aday

Buldan’ın sahip olduğu tarihi, kültürel zenginliği, doğal güzelliği ile Yavaş Şehir’e(Cittaslow) aday olduğunu belirten Başkan Şevik, “Buldan, restorasyon ve sokak sağlamlaştırma çalışmalarımız tamamlandığında Yavaş Şehir kreterlerini taşıyor.Çevre, altyapı, kentsel yaşam, turizm politikalarımız hazır.İlçemiz, Yavaş Şehir, Sakin Şehir ünvanlarına hak ediyor” diye konuştu.

No tags for this post.

The post Buldan Yavaş Şehir’e Aday appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.