Bu Servete Sahip Çıkın!

12 Ocak 2018 36 0


Ümit Şıracı, yıllarca adım adım dolaştığı Denizli’nin en ücra köşelerindeki tarihi değerleri ortaya çıkarmıştı. Tarihin neredeyse yeniden yazılmasını sağlayacak belgeleri yerinde gören Şıracı, tarihi anlamda servet niteliği taşıyan bu kalıntılara sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekiyor.  “Bu kalıntılarla kültürümüzü daha iyi tanıyabiliriz” diyen Şıracı, “tüm Denizli’nin ve çevresinin nasıl Türk kültürü ile sarıp sarmalandığını anlatmakla bu değerler hak ettiği yerde olacaktır” dedi.

Son yıllarda Denizli Anadolu Türk tarihi açısından çok ilginç keşiflere ev sahipliği yaptı. Bunların çoğu DOSEV ‘in doğa yürüyüşlerinde ve benim arazi taramalarım sonucu ortaya çıkan buluntulardan oluşuyor. Bunlardan bir kaçını sayacak olursak; Bozkurt İnceler Tekkesi’nde bir kayanın üzerinde Göktürk Runik yazısı ve çeşitli Türk tamgaları , Acıgöl havzasında ki ardıç ağacından yapılma Gökdirekler, Denizli dağ zirvelerinde ve Pamukkale deki Ovolar, Çivril Özdemirci mezarlığındaki Kıpçak ve Volga Türk boylarına ait tamgalarla süslü Bengü taşları , Tavas-Kale’de bulduğumuz insan yüzlü Daşbabalar ve daha burada sayamadığımız yüzlerce tamga ve ön Türklere ait buluntular. Yani milletimizin ve Anadolu Türkleri’nin gerçek servetini oluşturan kültürel değerlerimiz.

NEDEN KORUNMUYOR?

Bu buluntuların saptama ve keşfinin üstünden neredeyse dört beş yıl geçmesine rağmen ne herhangi bir bilimsel çalışmanın ne de koruma amaçlı bir girişimin olmaması, bunları da geçin; buralara ve bu konulara ilgili görünen kişilerin koruma ve güvenliğini alacak bir girişim de bulunmaması çok ilginçtir. Denizli’deki bu buluntular, Anadolu Türklüğü’ nün bu topraklar üstünde 1071 Malazgirt Savaşı’ndan daha eski sakinlerinin olduğunun şüphesiz ete ve kemiğe bürünmüş gerçek delilleri ve servetleridir.

BU MİRAS KORUNMALI

İsimleri ve kişileri ön plana çıkarmaktansa, enerjimizi ve elimizde ki bu buluntuları yok olmadan bir an önce yetkili yerler tarafından korumaya aldırmak, aynı zamanda buralar hakkında yapılacak bilimsel çalışmalarla kamu oyunun ilgisini buraya çekmek tüm Denizli’nin ve çevresinin nasıl Türk kültürü ile sarıp sarmalandığını anlatmakla bu değerler hak ettiği yerde olacaktır.  Yine buralara yapılacak geziler ve çeşitli organizasyonlarla buraları Türk mitolojisinin, kültürünün, tarihinin yaşadığı canlı yerler haline getirilmelidir. Unutulmamalıdır ki Milliyetçilik ve Türklük; tribünlere oynanan bir oyun değil, bu milletin değerlerini korumak, onları gelecek nesillere bozulmadan ve yozlaşmadan bilimsel bir şekilde kamu oyuna anlatmak ve geleceğe taşımaktır.

No tags for this post.

The post Bu Servete Sahip Çıkın! appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam