Bu Belirtiler Sizde de Varsa Nomofobik Olabilirsiniz

13 Mart 2018 49 0


Denizli’de Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi tarafından hazırlanan ‘Teknolojinin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı Projesi’ kapsamında Türkiye’de ilk kez 13 Mart, ‘Pamukkale Nomofobi Günü’ ilan edildi. Günün tanıtımın yapılması içinde kaymakamlık binası önünden Delikliçınar 15 Temmuz Şehitler Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Türkiye’de iki kişiden birinin teknolojiyi doğru kullanmadığını ve bağımlısı olduğuna dikkat çeken Pamukkale Kaymakamı Balcıoğlu, Nomofobi’nin kişinin cep telefonundan ayrı kaldığında yaşadığı yoksunluk ve kaygı duyguları olarak tanımlandığını söyledi.

Kaymakam Balcıoğlu, “Cumhurbaşkanımızın himayesinde sürdürülen ‘Teknoloji Bağımlılığı ile Mücadele’ konusunda farkındalık oluşturmak için 13 Mart’ı ‘Pamukkale Nomofobi Günü’ ilan ettik. Amacımız öğrencilerimizin teknolojiden uzak durmaları, teknolojiyi kullanmamaları değil. Teknolojiyi bilinçli ve güvenli kullanmalarıdır. Bu kapsamda ilçemizdeki okullarda okuma sınıfları ve akıl oyunları sınıfları oluşturduk. ‘Günümüzde ne yazık ki, trafikte, sosyal hayatta, iş ve eğitim alanında hiç yanımızdan ayırmadığımız elimize yapışık hale gelen cep telefonlarına dikkat çekmek istedik. Teknoloji bağımlılığıyla mücadele aynen tütün bağımlılığı gibi devlet politikası haline geldi. Okul rehberlik servislerimizle yaptığımız çalışmalarla uygulanan öntest- sontest çalışmalarıyla teknolojinin bilinçli kullanımıyla ilgili yüzde 11.9’luk iyileşme sağladık. Eğitim öğretim yılı boyunca yapılacak çalışmalarla bu oranı yüzde 30’lara çıkartacağız” dedi. Bağımlı olma özgür ol sloganlarıyla meydana kadar yürüyen grup, yapılan konuşmalar ve halk oyunları gösterisinin ardından meydandan ayrıldı.

Teknoloji geliştikçe yaşam şekli de değişiyor. Özellikle çocuk ve gençler için teknolojik ürünler birer ‘gereklilik’ haline geliyor. Ancak bu durum, teknoloji bağımlılığı gibi olumsuzluk sonuçlar doğurabiliyor. Çeşitli korkular gelişebiliyor. Bunlardan biri de ‘nomofobi’dir.

Nomofobi nedir?

‘No mobile Phobia’dan türetilen nomofobi; cep telefonu ile sağlanan iletişimden kopmaktan aşırı korkma anlamına geliyor. Yani cep telefonundan bir şekilde mahrum kalma kokusudur. Modern çağın yeni sendromlarından biri olarak tanımlanabilecek bu durum, özelikle akıllı telefonların kullanımının giderek artmasından sonra yaygınlaşmaya başladı. Ulaşma ve ulaşılabilir olma isteği akıllı telefonların baş tacı edilmesine neden oluyor. Bu yüzden de telefonsuz kalmaktan, telefonla iletişim kuramamaktan dolayı kişiler psikolojik gerginlik yaşayabiliyor. Henüz bu fobiyi yaşayanların kişilikleriyle ilgili yeterli veri olmasa da uzmanlara göre bu sendrom, başparmak nesli denilen gençlerde daha sık görülüyor.

Nomofobi belirtileri:

-Kayıtsız Kalamamak

İlk adım telefonunuzu asla kapatamamak ve sürekli kontrol etmek. Mail’lere, mesajlara, SMS’lere, twitter’daki gelişmelere, Instagram’daki paylaşımlara… Sürekli bir kayıtsız kalamama hali. Bitmek bilmeyen bir anı yakalama ihtiyacı.

-Sürekli Başucunda Bulundurma Hali

Gece uyurken, çalışırken, veya başka bir iş yaparken, telefonu uzakta bırakmama isteği hali

-Bilek ve Boyun Ağrıları

Ofis çalışanlarının en büyük sıkıntıları gün boyu bilgisayarla haşır neşir olmak. Dolayısıyla ekrana bakmaktan ötürü göz batması, ya da uzun süre hareketsiz oturmaktan dolayı yaşanan boyun ve bel ağrıları artık rutin problemlere dönüştü. Nomofobikler de tahmin edeceğiniz gibi bilek ve boyun ağrılarından şikayetçi.

-Dikkat Dağınıklığı

Aynı anda pek çok şeye bakma, görme, algılama beynimizi zorluyor. Konsantrasyonumuzu etkileyen, dikkatimizi dağıtan bu durum yaşam fonksiyonlarımızı da aslında fena halde olumsuz etkiliyor. Nomofobiklerin en çok şikayetçi oldukları durumların başında bu dikkat dağınıklığı durumu geliyor.

-Yavaşlığa Tahammülsüzlük

İnsan ilişkileri de doğal olarak olumsuz bir biçimde etkileniyor. Anlık gelişmelere odaklı bir hayat biçimi sizi doğrudan ‘arkanızdan atlı kovalarcasına’ bir dörtnala durumuna sokuyor. Nomofobikler, yavaş diyaloglara, yavaş tempoya asla ayak uyduramıyorlar.

-Takıntılara Davetiye

Cep telefonuna karşı duyulan o aşırı, obsesif sevgi haliyle bir takıntı. Dolayısıyla nomofobiklerin başka takıntıları da zaman içerisinde nüksedebiliyor.

Neden korkuyorlar?

Cep telefonu bağlantısını kaybetme korkusunun altında yatanın bağımlılık olduğu söylenebilir. Cep telefonu ve sosyal medya bağımlılığı da tıpkı diğer bağımlıklardaki mekanizma ile işliyor. Kişi nasıl ki bağımlı olduğu şeye ulaşamayınca yoksunluk belirtileri yaşıyorsa, gittikçe daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsa, nomofobide de aynı etkiler görülür. Hatta yine bağımlılıktaki gibi birçok kişi telefonunu daha az kullanma kararı alabiliyor; yani bırakmaya çalışmayı deneyebiliyor. Modern çağ fobisi olarak nitelendirilebilecek bu korkunun altında yatan ise modern çağın tetiklediği yalnızlık, izolasyon, korku gibi duygulardır.

Nomofobi-sosyal medya ilişkisi

Teknolojik aygıtlar ve sanal ağlar artık bir iletişim ve onun da ötesinde bir temas biçimidir. Telefonlar aracılığıyla sosyal medyayı takip etmek, gelişmeleri anında öğrenmek, başkalarını gözetlemek ve görünür olmak bu bağımlılığı tetikliyor. Sosyal ağlardaki “Görünüyorum öyleyse varım” diye düşünen kişiler, telefon söz konusu olunca “Ulaşıyorum/ulaşılıyorum öyleyse varım” diyor. Telefonla internete kolayca ulaşmak bu fobiyi besleyen en önemli kaynak.

Nasıl çözülebilir?

Öncelikle kişinin bunu bir sorun olarak kabul etmesi ve bu durumla ilgili bir farkındalık geliştirmesi gerekiyor. Bağımlılık neye olursa olsun bağımlıktır. Telefonlar çok önemlidir ama asla gerçek ilişkilerin yerini tutmaz. Kişinin hayatındaki hangi boşluğun ikamesi olarak telefonu kullandığını ve ona bağımlı olduğunu anlaması, o konuda hayatını değiştirip dönüştürmesi ya da yenilemesi için bir fırsat olabilir. Bu konuda ruh sağlığı uzmanlarından yardım alınabilir.

‘Teknoloji detoksu’ yapın!

Nomofobiden kurtulmak için uygulanabilecek basit yöntemler mevcut. Telefonu evde bırakmak, bir süre kullanmamak günün ilk saatlerinde zor gelebilir. Ama aslında bunun bir konfor olduğunu da fark ederseniz. Ara sıra ‘teknoloji detoksu’ yapmak iyi bir çözüm olabilir. Böylece insanların duygularını anlayabilir ya da ne hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Gökyüzünün nasıl oluğunu gözlemleyin. Bu basit yöntemlerle, bir çiçeğin ya da çimenin rengini fark edersiniz. Teknoloji size değil, siz ona hükmedin ve hiç olmazsa ara sıra hayatınızdan teknolojiyi çıkarın. Nomofobiye yakalanmadan bu yöntemleri uygulayın. Çocuğunuzu da nomofobiden korumak için benzer yöntemler için bazı kurallar koyabilirsiniz.

No tags for this post.

The post Bu Belirtiler Sizde de Varsa Nomofobik Olabilirsiniz appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam