Bu Belirtiler Sizde De Varsa Mide Gribine Yakalanmış Olabilirsiniz

03 Nisan 2018 30 0


Soğuk havalar, kapalı ve kalabalık yerlerde bulunmak mide gri,bine yakalanma riskini artırıyor. Son zamanlarda sık duyduğumuz hastalıklardan biri olan mide gribi, hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Normal gripten farklı olarak solunum yollarına değil sindirim sistemi üzerinde etki eden mide gribine yakalanan kişiler ishal, kusma, bulantı, karın krampları ve ateşin yükselmesi gibi semptomlar gösteriyorlar. Mide gribine neden olan virüs daha çok soğuk havalar, kapalı ve kalabalık yerlerde bulunma gibi nedenlerle vücudunuza yerleşebiliyor.

Hastalığın Nedeni Yeni bir Norovirüs

“Norwalk-like virüs” adıyla tanınan virüs grubunun üyesi olan Norovirüs mide gribine neden oluyor. İnsan vücuduna girdikten sonra sindirim sistemine yerleşen virüs, mide ve bağırsaklarda enfeksiyona neden oluyor. Bu da bu sistem üzerinde sıkıntı yaratarak kusma, ishal, bulantı gibi problemlerin yaşanmasına neden oluyor.

Herkesi Etkileyebilir

Norovirüsler yaş grubu fark etmeden herkesi hasta edebiliyor. Vücuda yerleştikten sonra ömür boyunca çeşitli zamanlarda hastalık nüksedebilir ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde bu virüse yakalanma riski daha da yüksektir. Bazı kişilerde genetik yatkınlıktan dolayı virüs çok daha ciddi sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir.

Belirtilerine dikkat!

Norovirüs sindirim sistemine yerleştiğinde midede ve bağırsaklarda enfeksiyona neden olur. Bu enfeksiyon ise kendini, kusma, kramplı ishal, bulantı, kas ağrısı ve ateş olarak gösterir. Hastalığın belirtileri virüsün bedene girmesinden 24-48 saat içinde kendini belli eder. Genelde 1-2 gün şiddetli bir şekilde sıkıntıya neden olur. Tüm griplerde olduğu gibi bol sıvı almak ve sağlıklı beslenmek hastalığın gerilemesi için çok önemlidir.

Tüm Grip Türleri Gibi Bulaşıcı

Özellikle enfeksiyonlu hastanın dışkısında ya da kusmuğunda bol virüs vardır. Diğer insanlar norovirüsün bulunduğu yerlere dokunup ellerini ağızlarına götürmesiyle bu hastalığa kolayca yakalanırlar. Bu nedenle özellikle ellerin sık sık yıkanması çok önemlidir. Ayrıca hastalık genelde kış aylarında görülür ve bu dönemde salgınlara rastlanabilir. Bu sebeple kış aylarına dikkat etmek önemlidir.

Kapalı Mekanlara Dikkat!

Mide gribi özellikle kapalı alanlarda daha hızlı yayılır. Ayrıca salata ve meyve gibi iyi yıkanması zor olan yiyeceklerin dışarıda tüketilmesi hastalığın bulaşmasına neden olabilir.

No tags for this post.

The post Bu Belirtiler Sizde De Varsa Mide Gribine Yakalanmış Olabilirsiniz appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam