BİZİ ASLA AFFETME ÇOCUK!

11 Eylül 2019 218 0

Ufacık bedeniyle yanıa yaklaşıyor, minicik ellerini açmış “Allah rızası için…” diye mırıldanıyor. İçindeki bir ses “Para ver ihtiyacı var” diyor, sonra da aklına geliyor, “Sen para verdikçe bu çocukları çalıştırmaya devam edecekler. Para vermiyorsun, 2-3 saniye üzülüp düzene lanet okuduktan sonra kaldığın yerden hayatına devam ediyorsun.

Çoğunluğu kızımla aynı yaştalar. Üstüne titrediğim kızım da, sokakta dilendirilen çocuklar da anne babasını kendileri seçmedi.

Bu yazımda amacım demagoji yapmak değil. Çoğunluğumuz zaten aynı düşünüyor. Bu çocukları para vermeyerek ya da yanındakileri azarlayarak kurtaramayız.

Örneğin ben, sokakta ailesi ya da bir çete tarafından dilendirilen bir çocuğu korumam altına alabilir miyim? “Artık sana ben bakacağım yavrum, bu hayat senin kaderin olmayacak artık.” diyebilir miyim? Herşeyi göze alsam da buna yasalar izin vermez. Ben diyemem elbette, ama DEVLET BABA diyebilir, hatta bu devletin görevi.

Tabi ki bunları kafamdan uydurmuyorum. Türk Ceza Kanunu’nun 229. Maddesi çocukların dilendirilmesi konusunda son derece net.
İlgili madde diyor ki;
• Madde 229 – (1) Çocukları, beden veya ruh bakımından kendini idare edemeyecek durumda bulunan kimseleri dilencilikte araç olarak kullanan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
• (2) Bu suçun üçüncü derece dahil kan veya kayın hısımları ya da eş tarafından işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.
• (3) Bu suçun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenmiş olması hâlinde, verilecek ceza bir kat artırılır.

Yani polis ya da zabıta memuru, yanında küçük bir çocukla dilenen dilenciyi yakalayacak, ilgili tutanakları tutarak savcılığa sevk edecek. Küçücük çocukları dilendiren vicdansızlar mahkemeye çıkartılıp en az 1 yıl hapisle cezalandırılacak. Ve sonra kimse o minik yavruları dilendirmeye cesaret edemeyecek.

İŞTE ÇARESİZ MİNİKLERİ KURTARMAK ASLINDA BU KADAR KOLAY

Elbette bu sadece benim yazmamla olmaz. Dilendirilen bir çocuk gördüğünüzde aşağıdaki numaraları arayın, çaresiz çocukların dilendirilmesine ortak olmayın.

Denizli Büyükşehir Belediyesi: (0258) 280 20 20
Pamukkale Belediyesi Zabıta: (0258) 212 80 51
Merkezefendi Belediyesi Zabıta: (0258) 265 3 888

 

No tags for this post.

The post BİZİ ASLA AFFETME ÇOCUK! appeared first on Denizli Post – Son Dakika Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.