Bayram Tatilinde Denizli’de Gezilebilecek 10 Yer

15 Haziran 2018 75 0

[ad_1]

3 günlük Ramazan Bayramı tatilinde evde olmak istemeyenler için bir gezi rehberi hazırladık. Doğal ve tarihi güzelliklerle dolu Denizli’de gezilebilecek en iyi 10 yeri sizler için derledik. İşte Denizli’de Ramazan Bayramı’nda gezilebilecek en iyi 10 yer:

PAMUKKALE

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale Travertenleri Ramazan Bayramı tatili için güzel bir alternatif. Denizli’nin simgelerinden biri olan Pamukkale hem eşsiz doğal güzelliği hem de binlerce yıllık antik kentiyle Ramazan ayramı’nda gezilip görülebilecek en iyi yerler arasında yer alıyor.

AĞLAYAN KAYA ŞELALESİ

Denizli’deki Pamukkale kadar turizm açısından gelişmiş bir nokta daha var. Ağlayan Kaya Şelalesi…

Son zamanlarda fazlasıyla rağbet gören Ağlayan Kaya Şelalesi, Denizli tatilinizde kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biridir. Pamukkale’ye doğru giderken Koru Köprüsü’nü geri bıraktığınız sırada Irlıganlı sapağına girerek bu yol üzerinden devam ettiğinizde, önce Sakızcılar Köyü’nü daha sonra Ağlayan Kaya’yı ve ardından büyüleyici Yeşildere Şelalesi’ni göreceksiniz. 55 metrelik bir yüksekliğe sahiptir şelale ve sularını yukarıdan düşerken doğayı yıkar adeta.

HİERAPOLİS ANTİK KENTİ

Denizli’nin 18 kilometre kuzeyinde yer alan Hierapolis antik kenti M.Ö. 2. yüzyılda Bergama krallarından 2. Eumenes tarafından kurulduğu, adını ise Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşi Heira’dan aldığı düşünülmektedir.Çaldağı’nın güney eteklerinden gelen kalsiyum oksit içeren suların oluşturduğu görkemli beyaz travertenler ve geç Helenistik ile erken Hıristiyanlık dönemlerine ait kalıntılar içeren kent, antik çağlardan bugüne kadar ulaşan en çarpıcı merkezlerden biridir.

Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani “Kutsal Kent” olarak adlandırılması ise, kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından ötürüdür.

LAODİKYA ANTİK KENTİ

Laodikeia Antik Kenti, Denizli’nin 6 km kuzeyinde MÖ. 3. yüzyılın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kuruldu. Helenistik kent, MÖ. 130’da ise bölge tamamen Roma’ya bağlanan ve Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birine sahip olan kent, Erken Bizans Dönemi’nde metropollük seviyesinde dini bir merkez haline geldi

UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Geçici Listesinde yer alan Laodikeia, Denizli’ye bağlı Eskihisar, Goncalı, Bozburun Köyleri sınırları içerisinde yer alan Lykos (Çürüksu) Vadisi’nin en önemli antik kenti.

Yaklaşık 5 kilometrekarelik alana yayılan Laodikeia’nın önemli ve günümüze kadar gelebilen yapıları içinde, Anadolu’nun en büyük stadyumu, 2 tiyatrosu, 4 hamam kompleksi, 5 agorası, 5 nymphaeumu, 2 anıtsal giriş kapısı, Bouleuterionu, tapınakları, Peristylli Evleri, Latrina, kiliseleri ve anıtsal caddeleri yer alıyor. Kentin dört tarafını ise nekropol alanları çeviriyor.

ORNAZ VADİSİ


Şehrin yakınında bulunan ama eşsiz doğası ve güzellikleriyle şehre bir o kadar uzak olan Ornaz Vadisi, Ramazan Bayramı’nda gezilebilecek yerler arasında.

BULDAN (SÜLEYMANLI) YAYLA GÖLÜ

Buldan ilçesi sınırları içerisindeki Süleymanlı Köyünün doğusundaki Süleymanlı Yaylasında ve Sazak düzlüğünde bulunan Yayla gölü tatlı suyu, nilüfer çiçekleri ve çeşitli kuş türleri bulunur. Özellikle çevresinde küçükbaş hayvancılığın yapıldığı gölde sazan ve yayın balığı bulunur. Gölün çevresinde kuru ve ıslak nemli zeminlerde 95 bitki grubu bulunmakta bunlardan 2 çeşidi endemik, 62 çeşidi göl çevresinde ve 33 adedi de göl içerisinde askıda veya göl zeminine tutunmuş olarak yaşamakta.

ÇAMELİ KOLAK GÖLÜ

Çameli’nin Kolak Mahallesi’nde bulunan Kolak Gölü, serinlemek ve dinlenmek isteyenlerin uğrak yerlerinden biri. Piknik yapmak isteyenler için oturma alanları, barbekü, çeşme, otopark, doğa severler için yürüyüş yolları, karavan ve çadır kampı yapmak isteyenler için alanların olduğu, vatandaşların gölde balık tutabileceği bir kamp alanı olan Kolak Gölü sizler için eşsiz alternatifler arasında yerini alıyor.

HONAZ DAĞI MİLLİ PARKI

Honaz İlçesi sınırları içinde yer alan Honaz Dağı Milli Parkı, Denizli şehir merkezinin güneydoğusunda Ege ve Akdeniz bölgeleri arasındaki sınırda, Büyük Menderes çöküntüsünün bir parçası olan Çürüksu Havzasının güney kenarında yer alır.

Endemik bitki ve hayvanlara ev sahipliği yapan Milli Parkında, Lamium microphyllum (Ballıbaba), Verbascum chrysorhacos (Sığırkuyruğu) ve Crocus baytopiorum (safran) endemik bitkileri Dünyada sadece Honaz Dağında bulunmaktadır.

Fauna (hayvan topluluğu) olarak yaban keçisi, porsuk, yaban domuzu, sansar, tavşan ve tilki bulunmaktadır. 4 tür sürüngen ve 64 kuş türü bölgede yaşamaktadır.

Park içerisinde halen Denizli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü’nce özel işletmelere kiraya verilen Honaz Dağı Milli Parkı Günübirlik Kullanım Alanı ve hemen ilerisinde kır evleri bulunmaktadır . Günübirlik kullanım alanı üç adet tuvalet, bir adet büfe, işletmeciye ait bir adet seyyar trambolin, dört adet çeşme, çok sayıda piknik masası ve çocuk oyun grubu ile ziyaretçilere hizmet vermektedir. Park güneyinin bir kısmının aynı zamanda askeri bölge olması sebebiyle şu anki mevcut durumda kır evlerinde konaklama yapılamamaktadır.

BABADAĞ

Babadağ İlçesi Denizli’nin kiremit çatılı, rengarenk tarihi evleri ve dokumacılığı ile ünlü bir ilçesidir.Hala tezgahlarda elle dokumanın yapıldığı ilçede keşkek, tandır ve tas kapamanın tadı bir başka! Denizli merkeze 35 kilometre mesafede bulunan bu rengarenk ilçeye görmeyi unutmayın!

TELEFERİK VE BAĞBAŞI YAYLASI


Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 38 milyon liralık yatırımla yapılan ve 300 metre rakımdan 1400 metre rakıma çıkan Denizli Teleferik ile Denizli’ye yukarıdan bakmaya ne dersiniz? Bu eşsiz manzarayı izleyip, zirvede bulunan Bağbaşı Yaylası’nda da serinleyebilirsiniz.

Bağbaşı Kent Ormanı’ndaki teleferik ile 1400 metre rakıma çıkıp daha sonra Bağbaşı Yaylası’na ulaşacak misafirlere burada 30 adet bungalov ev, kıl çadırı, restoran, piknik alanı, 10 adet yöresel ürün satış merkezi, büfeler, mescid ve çadır kamp alanı bulunmakta. Yolcuların giriş ve çıkışlarına ait alt ve üst istasyon olmak üzere iki istasyonun bulunduğu teleferiğin alt istasyonunda 1500 metrekarelik kapalı alan, 200 metrekarelik açık teras alanı bulunmakta. İdari bina içerisinde büfe ve yönetim kısmı bulunurken üst istasyonda kafeterya yer almakta.

No tags for this post.

The post Bayram Tatilinde Denizli’de Gezilebilecek 10 Yer appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ