Avukatlardan 5 Nisan Kutlaması

05 Nisan 2018 50 0


5 Nisan Avukatlar Günü’nün 91’inci yıl kutlamaları kapsamında Denizli Valiliği önünde tören düzenlendi. Törene Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve avukatlar katıldı.

Teröre kurban edilen canların, terör belasını sonlandırmak için şehit düşen güvenlik görevlilerinin içlerini acıttığını belirten Müjdat İlhan, “Terör saldırıları tüm dünya ile birlikte yurttaşımızı  da büyük bir tedirginliğe itmekte yanı başımızda devam eden kanlı savaş hepimizi derinden etkilemektedir. Yurt içinde  şehit edilen Mehmetçiklerimiz de Afrin’ de şehit edilen Mehmetçiklerimizde aynı hastalıklı  kafaların kurbanlarıdır.Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, yakınlarına ve  ulusumuza da sabırlar diliyoruz.” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra KHK’lar ile avukatların görevlerini yapamadıklarını söyleyen İlhan, “Kurulduğu günden bugüne Denizli Barosu olarak  kimden ve ne zaman gelirse gelsin her türlü tehdit ve saldırının karşısında dimdik durduk. Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak vazgeçilmez amacımız olmuştur.  Bu bilinçle Türkiye Barolar Birliği ve diğer barolarla birlikte 15 Temmuz akşamı hiç vakit kaybetmeden derhal kamuoyuna açıkça ilan ettik dedik ki bütün eksikliklerine rağmen her türlü demokrasi darbeden iyidir.Ne var ki 15 Temmuz sonrası başlatılan hukuki süreç ve sonrasında ilan edilen Olağan Üstü Hal  başta adil yargılanmanın olmazsa olmazı biz avukatlar ile hakim savcılarımız üzerinde bir baskı ortamı oluşturmuştur.Müdafilik  yapan avukatta, önündeki dosyaya göre hareket etmeye çalışan hakim savcı da bir kısım kendinden menkul basın mensubu olduğunu söyleyenler tarafından yaftalanmaya çalışılmıştır. Maalesef   bu algı tüm yargı camiasını büyük bir tedirginliğe itmiş verilen kararlar nedeniyle açığa alınmalar olmuştur. KHK’lar ile savunma hakkı kısıtlanmış meslektaşlarımızın görevlerini ifa etmeleri iyice zorlaşmıştır.En yetkili ağızlardan darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ/PDY unsurlarının kamudan temizlendiği belirtiliyor olmasına rağmen Olağan Üstü Hal yönetiminin devam ediyor olması da izahtan uzaktır.” ifadesini kullandı.

“Avukatların Sesi Kesilirse, Yurttaşın Nefesi Kesilir”

Avukatlara yapılan saldırılar hakkında konuşan Müjdat İlhan, “Kuşkusuz sıfat ve konumu ne olursa olsun, bu karanlık yapıya dahil olan, destek veren herkes hukuk önünde hesap vermeli, bedelini en ağır şekilde  ödemelidir. Bu karanlık yapının temizlenmesi, bu alçakça kalkışmanın hesabının yargı önünde sorulması yönündeki güçlü beklenti ve desteğimiz sonuna kadar devam edecektir. Bununla birlikte soruşturmalarda masumiyet karinesi ihlal edilmemeli savunma hakkı kısıtlanmamalı, suçlu ile suçsuz şüpheye yer vermeyecek şekilde ayrılmalıdır. istiklal,istikbal hürriyet her şey adaletle kaimdir diyen Mustafa Kemal Atatürk bizce yıllar öncesinden adalete olan ihtiyacın altını çizmiştir. Hal böyleyken tarihi binlerce yıla dayanan, yargının kurucu unsurlarından biri olan avukatlar ve onların meslek kuruluşu Barolar ve Türkiye Barolar Birliğine bu en hassas dönemde yapılan saldırılar aslında doğrudan halka yapılmış saldırıdır.Unutulmamalıdır ki avukatların sesi kesilirse, yurttaşın nefesi kesilir.” dedi.

The post Avukatlardan 5 Nisan Kutlaması appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam