ACIPAYAM DEVLET HASTANESİ’NDE GÜNDE 6 TON SU TASARUFU

21 Kasım 2018 236 0

[ad_1]

Acıpayam Devlet Hastanesinde yapılan enerji ve kaynak tasarrufu çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Su arıtma sistemine eklenen geri kazanım düzenlemesi ile hastane yüzde 10 su tasarrufu elde etti.

Hastanede bulunan büyük ölçekli su arıtma sisteminden, arıtılmış su elde edilirken açığa çıkan günlük yaklaşık 6 ton su, geri kazanım yöntemiyle tekrar kullanılabilir hale getirildi. Geri kazanılan bu su, hastanenin çamaşırhane ve bahçe sulama sistemlerinde kullanılmaya başlandı. Kurulan sistem ile kaynak israfı önlenerek, su tüketiminde yüzde 10’a yakın tasarruf sağlandı. Böylece Hastanede bir yılda 2 bin 160 ton suyun geri kazanılması ve hastanenin 13 bin TL tasarruf etmesi öngörülüyor.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk yapılan enerji verimliliği ve kaynak tasarrufu çalışmaları hakkında şöyle konuştu; “Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği dönemimizden bugüne 5 yıldır yapmış olduğumuz enerji verimliliği çalışmalarına bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyoruz. Acıpayam Devlet Hastanemizde yaklaşık bir yıldır enerji verimliliği çalışmaları devam etmektedir. Yapılan bu çalışmalar sayesinde elektrik tüketimi yüzde 18, yakıt tüketimi yüzde 15 oranında düşürülerek 10 ayda yaklaşık olarak 120 bin TL tasarruf sağlandı. Şimdi de su tasarrufu ile ilgili kurulan geri kazanım sistemi devreye alınarak su tüketimi yüzde 10’a varan oranda düşürülüyor. Bu da bir yılda yaklaşık 13 bin TL tasarruf anlamına geliyor. Daha da önemlisi bu çalışmalar ile kaynak israfının önüne geçerek, karbon ayak izimizi azaltıyor, çevre duyarlılığımızı sürekli arttırıyoruz. Bu anlamda Acıpayam Devlet Hastanemizde yoğun gayret gösteren Başhekimimizden teknisyenimize kadar tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

                                                               

No tags for this post.

The post ACIPAYAM DEVLET HASTANESİ’NDE GÜNDE 6 TON SU TASARUFU appeared first on Denizli Post – Denizli Haberleri.

[ad_2]

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ