2 Bin Yıllık Kanalizasyon Tehlike Saçıyor

27 Ocak 2018 34 0


Buldan’da açıkta akan yaklaşık 2 bin yıllık kanalizasyon tehlike saçıyor. Yüzyıllar önce içinden rahatça yürünebilecek kanalizasyon sistemini yapan ve bununla gurur duyan Buldanlılar, 2 binli yıllarda açıkta akan ve her türlü salgın hastalığa davetiye çıkaran kanalizasyon için öfkeliler.

Şehir merkezinde bulunan ve yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen kanalizasyon sistemi daha sonraki yıllarda daha da genişletilmiş ve son yıllara kadar da herhangi bir sıkıntı olmamıştı. Ancak ilçedeki yerleşimin gittikçe genişlemesi ile açıkta akan kanalizasyon yerleşim yerlerinin içinde kaldı. Büyükşehir yasası ile köyler de ilçenin mahallesi haline gelince, özellikle yaz aylarında şikayetler arttı.

Konuyla ilgili olarak konuşan vatandaşlar, “Açıkta akan kanalizasyon sağlığımız için çok büyük bir tehlike oluşturuyor. Çoluk çocuğumuz her gün okula bu kanalizasyonun yanından gelip gidiyor. Pek çok hayvan, özellikle de koyun ve keçi sürüleri bu kanalizasyondan su içiyorlar. Ayrıca Buldan bir turizm bölgesi. Tripolis son yıllarda yapılan kazılarla turist çekmeye başladı. Ancak Tripolis’in ana giriş kapısının yanında açıkta akan kanalizasyon hiç de hoş görüntü vermiyor. Bu açıkta akan kanalizasyon direkt olarak Büyük Menderes nehrine akmakta. Yazıktır bu suyla tarım yapanlara.” diyor.

Vatandaşlar, açıkta akan kanalizasyonun daha önce de basında yer aldığını, bunun üzerine bazı yetkililerin gelip incelemeler yaptığını aradan 2 yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen herhangi bir çalışmanın olmadığını ifade ediyorlar.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılı için arıtma tesisi sözü verdiği fakat bununla ilgili olarak da herhangi bir girişimin olmadığı da ifade edildi.

Kaynak: Buldandayasam.net

No tags for this post.

The post 2 Bin Yıllık Kanalizasyon Tehlike Saçıyor appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam