150 Yıllık Tarihi Konak’ta İlk Ders

16 Mart 2018 51 0


Buldan Belediyesi tarafından restore edilerek Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokuluna tahsis edilen 150 yıllık tarihi Beyler Konağı’nda ilk ders yapıldı.

Buldan Belediyesi tarafından yaklaşık 6 yıl önce satın alınarak restore ettirilen tarihi Beyler Konağı, geçtiğimiz yıl sonlarında Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu’na tahsis edilmişti.

Buldan’ın Yeşildere Mahallesinde bulunan tarihi Beyler Konağı, Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama bölümü tarafından müze ve eğitim amaçlı kullanılmak üzere iç düzenlemesi yapılan konakta ilk ders gerçekleştirildi. Mimarlık ve Şehir Planlama bölümü öğrencileri, Öğr. Gör. Gamze Şayın eşliğinde Rölöve ve Restorasyon dersini işlediler.

İlk dersin işlenmesiyle ilgili olarak konuşan Mimarlık ve Şehir Planlama Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Tuncay Özdemir, “Buldan Belediyesi tarafından tahsis edilen tarihi konakta, konağın ruhuna uygun bir bölüm öğrencilerinin ders görmesi ve bizim böyle tarihi bir mekanda ders vermemiz gerçekten harika bir duygu. Bundan böyle bazı derslerimizi bu konakta gerçekleştireceğiz. Buldan Belediyesine çok teşekkür ederiz” dedi.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay da konağı restore ettikten sonra nasıl kullanacakları konusunda uzun uzun düşündüklerini belirterek, en sonunda en doğru kararı verip, konağı Buldan Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümüne tahsisini gerçekleştirdiklerini söyledi. Gülbay, “öğrencilerin bu konakta ders görmeye başlamasıyla bölgenin de canlanacağını düşündük. Umuyorum, Buldan’ın eskiden merkezi olan bu bölge gene eskisi gibi cıvıl cıvıl bir hale gelecek” dedi.

Kaynak: Buldandayasam.net

No tags for this post.

The post 150 Yıllık Tarihi Konak’ta İlk Ders appeared first on Denizli Post.

Yorumlar
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam